A A A

Sukcesy » Akcje, programy i projekty » Archiwum- Akcje i programy » Rok szkoły w ruchu » OBSZAR NR 1 - RUCH W PRZEDSZKOLU

Scenariusz zajęć tanecznych

 

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ TANECZNYCH

 

Temat: Bawimy się ruchem i muzyką

Prowadząca: Joanna Popielarz

Data: 20. 11. 2013

Grupa wiekowa: 4-5- latki

 

Cele :

•rozwijanie poczucia rytmu

• odreagowanie napięć psychoruchowych,

•ćwiczenie koordynacji ruchowej oraz werbalno – ruchowej

•ćwiczenie uważnego słuchania i prawidłowej reakcji na polecenia

•wykształcenie prawidłowych reakcji na zmianę tempa, dynamiki, rejestru, nastroju

•wyrabianie poczucia świadomego ruchu

•wyrabianie umiejętności świadomego rozluźniania i napinania ciała

•rozwijanie koncentracji uwagi

•ćwiczenie umiejętności gospodarowania oddechem

•kształcenie inwencji twórczej (improwizacja ruchowa)

•Ćwiczenie świadomego wyrażania emocji i rozpoznawania ich u innych osób

 

Metody:

Zabawy rytmiczne i ruchowe

 

Forma pracy:

Z całą grupą, w małych zespołach,

 

Środki dydaktyczne: klawesyn, muzyka relaksacyjna, chusta animacyjna, odtwarzacz CD, płyta z nagraniami muzyki klasycznej i  filmowej (tytuły w treści scenariusza), chustki dla każdego dziecka, lekkie plastikowe piłeczki, 

Przebieg zajęć:

I. Odreagowanie

1. Powitanie – „Wszyscy są…” zabawa integracyjna, śpiew na różne sposoby.

2. Zabawa „Marionetka”, w pozycji stojącej tańczą poszczególne części ciała,

potem całe ciało. Wyobraź sobie marionetkę pociąganą za sznurki –

(muzyka z filmu „Amelia” La Valse D`Amelie (Piano Version) autor Yann Tiersen )

3. Ćwiczenia oddechowe w pozycji stojącej. Ręce w górę nabieranie powietrza

nosem, ręce w dół wypuszczanie powietrza buzią.

II. Zrytmizowanie

Zapraszamy do wspólnej zabawy.

1. W takt muzyki granej na klawesach przez nauczyciela maszerujemy w różnych kierunkach, maszerujemy

w miejscu z równoczesnym klaskaniem w dłonie. Kończąc klaszczemy w

uda, ręce

2. Ćwiczenia oddechowe – na stojąco, trzymanie się za boki, nabieranie

powietrza i wypuszczanie z równoczesnym lekkim pochylaniem się do

przodu.

3. Taniec z chustami. Taniec dowolny, przerwa w nagraniu muzycznym,

dzieci stojąc w miejscu odtwarzają zapamiętaną melodię przy pomocy wyrazów dźwiękonaśladowczych. (Utwór Eine Kleine Nachtmusic Allegro Wolfgang Amadeusz Mozart.

4. Ćwiczenia oddechowe – dzieci siedzą na nogach, ręce wyciągnięte do

góry, zamknięte oczy i głębokie wdechy i wydechy.

III. Uwrażliwienie

1. Marsz w parach, marsz w miejscu czwórkami, podział dzieci na cztery

grupy.

2. Zabawa „Uczucia”. Każda grupa ma inne instrumenty, przedstawiamy

grając na instrumentach emocje (smutek, radość, złość) Pozostałe dzieci w

grupach odgadują, jakie zostały zagrane emocje. Wszyscy razem zagramy

smutek, radość, złość (głośno, cicho).

3. Ćwiczenia oddechowe na stojąco z unoszeniem rąk.

4. Zabawa z chustkami. Grupowa improwizacja do muzyki. Chustka jako lekkie

piórko (delikatne miękkie ruchy), chusta jako ciężka kula (ruchy z wysiłkiem). Muzyka podpowiada, co „trzymamy” w ręce (dźwięki wysokie i niskie)

5. Ćwiczenia oddechowe – dzieci siedzą po turecku dmuchają na chustki.

6. Zabawa z chustą animacyjną. Dzieci trzymają chustę, na chuście leżą

piłki, do muzyki podnoszą i opuszczają chustę.

IV. Relaks

Kładziemy się, ciało ułożone luźno.

1. Ćwiczenia izometryczne – równoczesne zaciskanie pięści i prostowanie nóg

w kolanach, po sekundzie rozluźnianie mięśnie, powtarzamy ćwiczenie

kilka razy.

2. Ćwiczenia oddechowe – na leżąco, wykonujemy kilka szybkich oddechów

przez nos, usta zamknięte. Wykonujemy kilka oddechów głęboko i

spokojnie.

3. Sugestia słowna – muzyka relaksacyjna.

A teraz wyobraź sobie, że jest ciepły słoneczny dzień. Leżysz na miękkiej białej chmurce. Całe twoje ciało miękko na niej spoczywa. Wszystkie części ciała toną w chmurze i żadna nie musi nic robić, bo chmura utrzymuje cię  w powietrzu. Leżysz i płyniesz z

chmurą. Wieje lekki, zimny wietrzyk na  twoje ciało. Nad tobą, w górze,

słońce świeci i ogrzewa twoje ciało ciepłymi promieniami . Dobrze ci tu. Chmura unosi cię  coraz wyżej i wyżej, kołyszesz się na niej.

Wsłuchujesz się w muzykę, płyniesz po niebieskim,  delikatnym niebie.

Zaczynasz delikatnie  się poruszać, najpierw palcami u rąk i nóg. Teraz poruszają się ręce i nogi. Porusza się całe twoje ciało i powoli podnosi z chmurki. Powoli siadasz, rozciągasz się, nabierasz powietrze nosem a wydmuchujesz ustami, wstajesz i  poruszasz się jak drzewo na wietrze. Strzepujesz ręce i nogi.

V. Aktywacja

1. Zabawa „Kwiaty”. Dzieci siedzą na dywanie, przyjmują formę pąka kwiatowego, stopniowo rozwijają się (różne części ciała) w rytm oddechów. Np. najpierw rozwiń zaciśniętą dłoń - weź głęboki wdech i wydychając powietrze uwolnij palce. Dalej rozwiń swoje ciało, by przybrało formę kwiatu w pełnym rozkwicie. Energię do rozkwitu da ci oddech.

2. Improwizacja taneczna z chustami do utworu Wolfganga Amadeusza Mozarta Eine Kleine Nachtmusik Romance andante .

VI. Zakończenie

Rozmowa o uczuciach i wrażeniach doznanych w czasie zajęć.

 

Literatura:

1. Zabawy z chustą animacyjną pod. Red. Anny Wasilak, Klanza 2002,

2. M. Kierył „Elementy muzykoterapii w pracy pedagoga” w „Wychowanie muzyczne

w szkole”, 1993/1

3. B. Niewiarowska „Muzykoterapia dla każdego – rozmowa z Maciejem Kieryłem,

lekarzem medycyny, muzykoterapeutą i anestezjologiem”

w „Wychowanie muzyczne w szkole”, 1993/1

4. Klöppel, S. Vliex „Rytmika w wychowaniu i terapii”, Warszawa 1995